top of page
Поиск

Чи потрібно готувати дитину до школи? (Частина 2).

Труднощі, з якими може зіткнутись дитина у шкільному житті.

Почну з дисциплін. Найскладнішими для здобувача освіти є українська мова (читання й письмо) та математика (дещо легша за мову).

  • Письмо – потребує найбільшої кількості часу й сил. Задачею є саме у цей період закласти навички каліграфічного письма, одразу привчати писати красиво, охайно і правильно (це не просто).


Але!!! Досить короткочасних занять – 1 рядок, кілька, попросити повторити й… поступово переходимо до регулярності, а, отже, до продуктивного результату.

Рекомендації:

«НІ» - перевантаженню та занадто складним завданням;

«ТАК» - легким, цікавим, короткочасним вправам.


  • Читання — бажано, щоб майбутній школяр вже вмів читати, щонайменше зливати прямі і обернені склади (ПГ, ГП). Це мінімум. Максимум – читання слів складами (поскладове прочитування речень).

Рекомендації:

навчити малюка читати ще до початку навчання у школі. Діти здатні на більше, ніж здається батькам.


  • Математика — одразу до рекомендацій:

лише програмовий матеріал. Матеріал першого класу націлений на оперування числами першого десятку без переходу, навіть при вивченні двоцифрових чисел, порівняння чисел, сусіди числа, попереднє/наступне, геометричний матеріал (фігури/тіла).

  • Фізіологічна готовність дитини до школи — спорт, фізична культура, фізичний розвиток, в цілому, ще задовго до першого класу. Найкращий приклад власний: активний відпочинок понад усе. Спробуйте кілька варіантів. Можливо, вам і вашому малюку «зайде» кілька варіантів. Тут можна і вчити пісні з віршами та скоромовками, оперувати математичними діями з об’єктами навколишнього середовища тощо.


  • Інтелектуальна готовність.


Рекомендації:

зосереджуємося на ПРАВИЛЬНОМУ мисленні. Головне – навчити дитину аналізувати отриману інформацію та розмірковувати на будь-які теми (правильно розмірковувати). Є ідеальні вправи – Brain Gym, нейробіка, тощо. Гарним підґрунтям для інтелектуальної готовності до школи є комфортні умови: різнопланове дозвілля, читання цікавої літератури, яка розвиває, перегляд відео, відвідування цікавих місць. Світ – це цікаво, яскраво, незвідане, з безліччю можливостей.


  • Соціальна готовність.


Інша назва – особистісна готовність — це адаптація до різних форматів спілкування та навчання, які, значною мірою, відрізняються від звичних вдома і в дитячому садку. Важливо ПРАВИЛЬНО! розповідати дитині про школу!!! Максимально реально і упереджено (правила, режим, вимоги, розпорядок). До речі, щодо розпорядку, він повинен бути чітким і вдома. Певний проміжок часу, чергування активних і спокійних занять. Це допоможе дитині адаптуватися до режиму урок-перерва. Щоб дитині було комфортніше перші дні у школі, можна вже навчити правильно тримати ручку та поетапно виконувати завдання.


  • Психологічна готовність.


Необхідно навчити майбутнього школяра позитивно мислити та управляти емоціями. Помірний контроль таких емоцій як злість, образа, гнів дозволять уникнути малюкові імпульсивних дій, слів, вчинків. Потрібно ВКЛАСТИ в голову, переконати дитину, що неприємні ситуації трапляються постійно і з кожним, але тільки позитивне мислення і контроль емоцій дозволить відшукати правильний вихід.

Рекомендації:

розбір різноманітних життєвих ситуацій, особливо з власного досвіду, які можуть трапитись у житті школяра. Націлюємо на результат і відповідальність, ставимо цілі, мріємо, допомагаємо досягти цілей. Психологічна готовність дитини починається саме вдома.


  • Концентрація уваги.


Головне – навчити дитину довести розпочате до кінця. Потрібно ставити приємні і нейтральні завдання, виконання яких потребує пів години максимум. Якщо малюк може зосереджено працювати над виконанням однієї справи хоча б 20 хвилин – супер!

Вище було детально описано готовність дітей до школи та відповіді на більшість питань, що цікавлять батьків у цей період, але хочу звернути увагу на головне правило — систематичність. Навіть якщо батьки не можуть приділяти багато часу на підготовку, приділяйте менше, але обов'язково щодня. Дитина повинна звикнути до нової для себе атмосфери — це допоможе їй успішно стартувати на шляху в якості здобувача освіти. Наголошую, займаєтесь Ви з малюком чи просто розмовляєте — проявіть вашу любов та терпіння. Для дитини батьки — головний авторитет та довірені особи! І саме від Вас залежить розвиток зацікавленості дитини новими знаннями.


Успіхів Вам!


Ірина Бараннікова,

Викладач педагогіки і методики викладання початкової освіти,

старший вчитель, вища категорія, тренер "НУШ",

працюю за освітнім проєктом А. Цимбрлау "Світ чекає крилатих"

5 просмотров0 комментариев

Недавние посты

Смотреть все

Comments


bottom of page