top of page
Поиск

Чи готова дитина до школи? Страхи батьків та погляд очима вчителя (Частина 2).


ВОЛЬОВА ГОТОВНІСТЬ. Останнім часом вольова готовність дитини до школи «шкутильгає». Сучасні батьки, сучасні вчителі прагнуть виховувати та розвивати дітей теж по-сучасному. Наші діти живуть і розвиваються у світі задоволень та швидких яскравих змін подій. Це викликає свого роду залежність. Дітям, а часом і дорослим, важко контролювати процес «Почекай!», «Терпіння!» тощо. Це важко, але до загартовування вольових якостей у наших дітей потрібно ставитись відповідально. Це є базою подальшого розвитку дитини в соціумі як особистості. Вольова готовність до школи – це здатність дитини «примусити» себе робити щось, що не викликає великого інтересу чи негайного задоволення. Воля також відповідальна за можливість дитини сидіти за партою впродовж уроку.

Якщо ж пізнавальний інтерес збережено, то вольових зусиль для навчання дитині знадобиться набагато менше.

Якщо вольова сфера недостатньо сформована, то починати процес навчання неймовірно важко для всіх.

Що можуть зробити батьки аби допомогти дитині:

 • тренувати в дитини вміння чекати (витримувати чергу в крамниці, почекати до дня народження і тільки тоді отримати подарунок, почекати маму, коли вона зайнята тощо);

 • створювати ситуації, де для досягнення результату потрібно багато витримки та зусиль, і якісно хвалити дитину за її перемоги.


МОТИВАЦІЙНА ГОТОВНІСТЬ. Мотиваційна готовність також дуже важлива, хоча часто здається другорядним чинником. Але уявіть собі, як навчати дитину, яка абсолютно цього не хоче?! Або, не маючи уявлення про реальну школу, дитина думає, що це щось на кшталт розважального центру. Тоді вона буде неабияк розчарована.

На співбесіді діти часто кажуть, що хочуть до школи, щоб навчатись. Зазвичай, вони просто повторюють слова дорослих. Нормально, якщо перший час дитина йде до школи за приємними емоціями, спілкуванням, а саме пізнавальний інтерес проявляється у неї згодом у разі правильно організованого процесу навчання.

Дії батьків:

 • покажіть дитині, що таке школа: дивіться фільми, сходіть до школи, в якій навчалися самі, але оптимально – прогуляйтесь із дитиною школою, в якій вона буде навчатися;

 • намагайтесь уникати власних негативних відгуків про школу, сучасну систему освіти тощо. Дозвольте дитині сформувати власне ставлення.


СОЦІАЛЬНА ГОТОВНІСТЬ означає, що дитина вміє спілкуватись із дорослими та дітьми адекватно, відповідно до ситуації. Тобто з однолітками спілкування виглядатиме інакше, ніж із малознайомим дорослим.

Якщо дитина відвідувала дитячий садок хоча б упродовж року (а дитина, яка часто хворіє, – впродовж двох років), то ймовірніше, соціальна готовність буде сформована. Якщо ж ні, то:

 • батькам бажано простежити чи має дитина досить досвіду спілкування з малознайомими людьми у різних ситуаціях;

 • також до початку шкільного навчання добре вирішити питання сепарації, відокремлення від батьків;

 • пам’ятати, що будь-яка дитина адаптується до нового соціального середовища легко, якщо в неї адекватно сформована прив’язаність до батьків.


І нарешті про ФІЗИЧНУ ГОТОВНІСТЬ до школи. Парадоксально, скільки малечі не готові до школи саме фізично, тоді як навчання з 6 років запроваджувалось спочатку саме через акселерацію (пришвидшене дозрівання) дітей.

При оцінюванні фізичної готовності ми передусім дивимося на сформованість скелету. Приблизно у 7 років у фізичному розвитку дитини відбувається перехід на «новий рівень». Ми можемо спостерігати, що її руки стають пропорційно довшими щодо тулуба, з’являється талія, стають більш помітними колінні суглоби, активно йде заміна зубів.

Ці зміни сигналізують, що внутрішні органи сформовані й організм дитини готовий пустити енергію в мозок і витримати навчальні навантаження.

Що можуть зробити батьки:

 • давати дитині адекватні фізичні навантаження: спортивна секція або багато рухливих ігор із батьками або дітьми;

 • простежити, що всі навички самообслуговування сформовані.


Отже, підсумуємо!

Дитина готова до школи, якщо:

 • її багато що цікавить, вона ставить питання.

 • Любить робити щось, може зайняти себе сама.

 • Їй цікаво пізнавати нове.

 • Вона робить висновки.

 • Вона просить читати їй книжки й уважно слухає їх.

 • Може спокійно почекати деякий час.

 • Може цілеспрямовано йти до своєї мети.

 • Дитину цікавить школа, вона хоче туди йти.

 • Дитина легко встановлює контакт і нормально спілкується з іншими людьми.

 • Грає в ігри за правилами, дотримується встановлених норм.

 • Досить фізично розвинена, спритна.

 • Має повністю сформовані навички самообслуговування.


Дитина не готова до школи, якщо:

● має серйозні логопедичні проблеми, які не розв’язали раніше (рекомендується консультація логопеда).

● Дитина часто хворіє (шкільне навчання бажано починати ближче до 7 років).

● Дитина завжди надає перевагу грі, навчальна діяльність її зовсім не приваблює.

● Психічні процеси (пам'ять, увага, мислення, вольові якості) не сформовані досить, щоб дитина могла витримувати навчальне навантаження.

● Дитина має проблемну поведінку – агресивна, занадто тривожна, не дотримується правил поведінки тощо (рекомендується консультація психолога або супровід тьютора).

● Будь-які хронічні захворювання, стреси (розлучення батьків, госпіталізації дитини, втрата близьких) у дошкільному віці – це привід подумати про початок шкільного навчання ближче до 7 років.

● За допомогою фахівців і за підтримки батьків дитина впорається та після дошкільної підготовки буде готова сісти за парту задоволена та зацікавлена навчанням.

Наша Honey Academy унікальна тим, що ми з розумінням та відкритою душею ставимося до кожної родини, до кожної дитини. Даємо поради та консультації логопедів та психологів. Розробляємо з батьками спільний план щодо розвитку дитини, прогнозуємо та аналізуємо успіхи та досягнення дитини, коректуємо та розвиваємо особистісні якості дітей із залученням спеціалістів.З повагою Ольга Ажніна,

вчитель початкових класів, спеціаліст вищої кваліфікаційної категорії, завуч молодшої школи у Honey Academy, тренер "Світ чекає крилатих", Лауреат конкурсу "Вчитель року" 2013 та 2017.

2 просмотра0 комментариев

Недавние посты

Смотреть все

Comments


bottom of page