top of page
Поиск

Чи готова дитина до школи? Страхи батьків та погляд очима вчителя (Частина 1).


Дитина йде до школи. Страхи батьків та погляд очима вчителя.


«Чи готова моя дитина до школи? Чи не готова?» - одвічні питання батьків.


Скасування тестувань при прийомі до школи деяких батьків доводить до нерозуміння того, чи готова їх дитина до школи. Або часто навпаки спостерігається тенденція, коли батьки кажуть, що вже вміємо читати, писати та рахувати і прискіпливо вивчають освітню діяльність школи. Мовляв, чи підходить школа для їхньої дитини? Повірте і я мама. І також хотіла, щоб моя дитина успішно вчилася та ще у найкращого вчителя в чудовій школі. Так співпало, що на початку своєї педагогічної діяльності моя донька пішла у 1-й клас. Муштрувала як годиться читанням, письмом і математикою. Родичі плескали в долоні «Яка розумна дитина!» і від радощів утирали сльозу. І ось ми в 1-у класі. І тут, як грім серед неба, бачу, що дитина не сяє знаннями, а навпаки «Де поділась моя розумничка-доця?!» А далі все по сценарію: сльози, вранішні істерики: «Не хочу в школу!», два не можемо додати два і т.і.

Відкинувши багато «досягнень» я почала вдивлятися у свою дитину іншим поглядом, поглядом – вчителя. І що ж я побачила, що дитина просідає в комунікативних навичках з однолітками та дорослими, що фізично вона слабка (часто хворіла) і таке інше. А коли шкутильгає щось одне, воно тягне й інше. Бажання вчитись пропало через пів року. Дякувати Богу, прекрасна моя колега пані Світлана, вчитель моєї доньки (хай їй легенько гикнеться) та шкільний психолог підказали, направили й змусили глянути в корінь проблеми. І 1-й клас ми вже закінчували Почесною Грамотою за успіхи та старання! Не в Грамоті була справа (до речі це єдина була Грамота. Потім тільки в 9-11 класах цілими стосами носила додому), були й інші проблеми. Головне було для мене на той момент, як мами, що дитина готова. Готова до навчання, спілкування, витримки й т.д.

Тому хочу поділитися з вами своїм поглядом на те чи прийшов час віддавати дитину до школи, чи треба ще трохи почекати.

Давайте все розбирати. Як вчитель із багаторічним досвідом хочу сказати, якою б не була підготовка дитини до школи, у малечі завжди будуть на початку труднощі з усіх напрямків. Так звана адаптація – пристосування до нового соціуму, нового розпорядку, нових вимог. Задача будь-якого вчителя – це не вимірювати різними тестами та діаграмами обсяг знань з якими прийшла дитина до школи, а зробити все і навіть «підкорити Еверест» аби дитина плавно та комфортно влилась в шкільний режим, в новий колектив, щоб почувала себе безпечно та могла довіряти оточуючому середовищу. Розкрилась внутрішньо і продемонструвала: «Ось я! Прийміть мене таким, який я є! Я готовий вчитися! Я почуваюся себе добре і безпечно!». Дійсно, починаючи від директора школи і закінчуючи адміністратором на рецепції, створюються усі комфортні умови для швидкого протікання адаптаційного періоду у першокласника. Те, що так працює Honey Academy можу гарантувати на всі 101%.

Отже, зваживши всі страхи йдемо до школи. Як зрозуміти, що дитина готова до школи? Добре, якщо батьки в чомусь ще невпевнені, вагаються і прийшовши на знайомство зі школою, вчителем, з дитиною поговорить висококваліфікований психолог, який граючись з малюком, поки батьки спілкуються із викладачем, виявить рівень готовності до школи та надасть поради на що треба звернути увагу. Вислухавши їх та підкріпивши або розвінчавши якісь сумніви, батьки відповідально приймають рішення: «Так, цілком згоден, що нам треба почекати. Є над чим попрацювати. Наступного року обов’язково до вас прийдемо.» або «Дякую! А ми так переживали, що ми ще маленькі!». Повірте, такі випадки були і я дуже раділа за тих батьків, які приймали подібні рішення.

Як же самому, без психолога, виявити чи готовий майбутній першокласник до навчання? Звертаємо перш за все на такі чинники:

  • Інтелектуальна готовність – фізіологічна готовність мозку до навчання;

  • Вольова готовність – здатність робити щось всупереч складнощам;

  • Соціальна готовність – навички спілкування з іншими;

  • Мотиваційна готовність – розуміння для чого потрібна школа;

  • Фізичне дозрівання – готовність тіла до навчання.


Зараз батьки скажуть: «Ох, ці психолого-педагогічні терміни…» і кинуть читати до кінця. Спробую пояснити все доступною мовою.

ІНТЕЛЕКТУАЛЬНА ГОТОВНІСТЬ. Ви, як і я свого часу, дбаєте про навчальні навички дитини: письмо, рахунок, читання, загальний розвиток (при чому останнє не завжди якісно. Про це окремо у наступному дописі.).

Але насправді для навчання важливо дещо інше – дозрівання певних відділів головного мозку, які відповідають за формування цих навичок.

Навичка ще може бути несформована, проте все готово до формування. Іншими словами, дитина може не вміти розв’язувати приклади, але мати уявлення про число, числовий ряд, співвідносити за кількістю, порівнювати, вміти робити висновки і бути зацікавленою. Така дитина швидко навчиться розв’язувати приклади.

Ми дивимось на здатність дитини робити висновки, уважно слухати й чути, ставити запитання, якщо не все зрозуміло; на розвиток її пам’яті, уваги, уяви.

Що можуть зробити батьки для сприяння формуванню інтелектуальної готовності дитини:

  1. Давати адекватне інтелектуальне навантаження – розмовляти на різні теми, обговорювати події та враження, дозволяти самостійно вирішувати в непринципових ситуаціях і знаходити рішення ігрових або життєвих ситуаціях. Наприклад: запропонувати відгадати, куди поділася крижинка, що ви принесли з вулиці; не підказувати, чому падає будинок, який стоїть на одному кубику; взагалі намагатися не давати готових відповідей відразу.

  2. Знайти центр підготовки до школи, у якому не зловживають «шкільними» методами. Наприклад, як в нашій найменшій шкільній ланці Preschool, де діти в ігровій формі, а педагоги разом із ними грають в «правильні» ігри. При цьому діти «доопановують» всі необхідні якості: пам’ять, увагу, уяву, уміння ставити питання, робити висновки і т.д.


(Далі буде..)


З повагою Ольга Ажніна,

вчитель початкових класів, спеціаліст вищої кваліфікаційної категорії, завуч молодшої школи у Honey Academy, тренер "Світ чекає крилатих", Лауреат конкурсу "Вчитель року" 2013 та 2017.

7 просмотров0 комментариев

Недавние посты

Смотреть все

コメント


bottom of page