top of page
Поиск

Діти під час війни в Україні 2022


Діти війни


Діти війни… Слова, які донедавна стосувались бабусь, прадідів, а сьогодні (вже більше як 100 днів) діти війни - це наші рідні крихітки, наші маленькі сонечка.


Коли пишу ці рядки, всередині все стискається.


Чи такого ми бажали своїй дитині? Чи планували ми мандри під час війни? Чи планували ми "відривати" дитину від тата, кота, школи, дитинства?


Дикі питання. Звісно, ні. Ніколи!


Але... Але реалії такі, що ми маємо діяти в незапланованих умовах, приймати відчайдушні рішення, триматись, щоб підтримати наших дітей у цій нестабільності, невизначеності, у шквалі жахливих новин та зберегти життя та здоров'я (психічне в тому числі) наших киць і котиків.


Хоча я щиро вірю в адаптаційні властивості організму, у гнучкість дитячої психіки, але в той же час усвідомлюю, що все має свій резерв і напруження, які виникають в результаті травматичних подій, які мають бути зменшені.


Знаю, що більшість, особливо дорослі, в недостатньо стійкому емоційному стані, тому пропоную знайти в собі сили, щоб усвідомлено знайти пів години для спілкування із своєю дитиною.


Наприклад, запитайте у дитини:

- Як ти зараз?

- Чого хочеш?


  • Якщо дитина говорить про сум - підтримайте співчуттям, говоріть про свій сум з цього приводу.

  • Якщо дитина говорить про злість - дайте місце злості. Діліться своєю злістю. Можна щось розірвати, потупати ногами, прокричати злість.

  • Дуже багато страху. Різного. Часто страху смерті. Краще з цим питанням звернутись до психолога, але батьківська задача - просто вислухати і бути по-справжньому поряд.


Спілкування має бути із максимальним включенням у те, про що говорить дитина.

Звісно, без гаджетів, шуму. Спокійна, ізольована атмосфера з тактильною підтримкою: взяти за руку, обійняти, прикладати свою руку до спини дитини.


Якщо ви помічаєте у своєї дитини якісь "причуди", нетипові прояви, що продовжуються тривалий час, або у дитини поганий сон, часто пригнічений настрій, агресивні прояви, незрозумілі поведінкові, тілесні прояви - ви завжди можете звернутися за консультацією до спеціаліста.


Важливо бути разом і разом планувати найближче майбутнє. Життя триває. І наші діти війни мають бачити і відчувати, що у світі багато світла, любові і краси!


Практичний психолог Honey Academy, гештальт - терапевт, Мельник Вiталiя Юріївна

121 просмотр0 комментариев

Comments


bottom of page